Top
Image Alt

Madera – Wyspa Wiecznej Wiosny

Madera – Wyspa Wiecznej Wiosny

3890PLN za osobę

Madera to jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych w Europie, do którego co roku powraca wiele tysięcy turystów.

Niezależnie od gustu, znajdziesz coś dla siebie! Od wspaniałych parków i ogrodów z egzotycznymi kwiatami, nadmorskich krajobrazów z błękitnym oceanem i wysokimi klifami, po rustykalne wioski w cichych dolinach, piękne widoki i strome góry, których wyniosłe szczyty są wyższe niż w Szkocji.

Ze względu na swoje położenie geograficzne i górzystą rzeźbę terenu, Madera ma bardzo łagodny klimat. Średnie temperatury, 22ºC latem i 16ºC zimą, oraz umiarkowany poziom wilgotności nadają wyspie wyjątkowe cechy subtropikalne. Ten niewielki skrawek wulkanicznego lądu nazywany jest wyspą wiecznej wiosny.

Jednym z wyjątkowych miejsc są naturalne baseny na polu lawowym w Porto Moniz i Seixal. Słonowodne baseny utworzone naturalnie przez wyrastające z morza skały wulkaniczne, są częścią zapierającego dech w piersiach widoku, a pływanie w ich krystalicznie czystych wodach to niezapomniane przeżycie.

Nie sposób nie wspomnieć o Lewadach, to systemy kanałów i śluz transportujących wodę z głębi wyspy do miejscowości na wybrzeżu. W sumie długość lewad to ponad 3000 km i oplatają niemal całą wyspę. Wzdłuż nich prowadzą ścieżki, którymi przebiegają trasy trekkingowe.

Wyspa Madera ma wyjątkowe warunki do canyoningu ze względu na swoje właściwości geologiczne, klimatyczne, hydrologiczne, naturalne i turystyczne. Przez profesjonalistów uważane jest za jedno z najlepszych miejsc w Europie. Canyoning  na Maderze polega na  pokonywaniu naturalnych przeszkód, które oferuje natura, przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, pływaniu. Ta aktywność pozwala cieszyć się naturalnymi krajobrazami ukrytymi w dolinach i wąwozach lasu Laurissilva, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Maderze wytwarza się kilka rodzajów alkoholi, najbardziej znane jest jednak wino Madera (port. Vinho da Madeira), produkowane od przeszło 300 lat. Chociaż Madera kojarzona jest głównie z gatunkiem wina o tej samej nazwie, to będąc tutaj wręcz nie wypada nie wypić także Ponchy.  Ten „rumowy” napój jest wytwarzany z najlepszego gatunku trzciny cukrowej i starannie destylowany,  wytwarzany przez „Companhia dos Engenhos do Norte”, znajdującą się w wiosce Porto da Cruz, której początki sięgają XX wieku.

W naszym programie znajdziecie między innymi trekking po najpiękniejszych szlakach Lewad, zdobycie najwyższego szczytu Pico Ruvio, Canyoning ( zjazd z 50 metrowego wodospadu), kąpiel w wulkanicznych basenach skalnych Porto Moniz, zaliczymy jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na  klifie Cabo Girao, spróbujemy najlepszych na świecie owoców morza, zwiedzimy stolicę Madery Funchal, tam między innymi kolejką linową wjedziemy na szczyt wprost do spektakularnych ogrodów botanicznych. Pełen przygód, ale bezpieczny, „staromodny” zjazd na “sankach” z Monte, to miejscowa atrakcja, której nie możemy ominąć! Czeka nas też wizyta w Muzeum Wielorybów, Muzeum Ronaldo. Jednym słowem zwiedzimy Maderę od stóp do głów 🙂

 

CENA WYJAZDU: 2990 ZŁ+200 EURO

CENA WYJAZDU ZAWIERA:

 • Opiekę doświadczonego instruktora
 • Cztery noclegi w GuestHouse Vila Lusitania (pokoje i studia z patio lub balkonem)
 • Śniadania w hotelu GuestHouse Vila Lusitania
 • Canyoning (Level 3)
 • Lunch w czasie canyoningu
 • Bilet wstępu do Muzeum Wielorybów 
 • Bilet wstępu do Muzeum Ronalda
 • Bilet wjazdu Kolejką linową w Funchal do Ogrodów Botanicznych
 • Zjazd saniami z Monte do Funchal
 • Wynajem i przejazdy komfortowym busem na całej trasie na Maderze
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Ubezpieczeniowy
 • Pakiet Wyjazdowy Klubowicza (koszulka i chusta)
 • Opłaty drogowe
 • Opłaty parkingowe
 • Koszty paliwa na całej trasie na wyspie

CENA WYJAZDU NIE ZAWIERA:

 • Biletów lotniczych na trasie Warszawa – Madera – Warszawa
 • Wyżywienia i napojów (stołujemy się w lokalnych restauracjach, barach )
 • Wydatków własnych
 • Ubezpieczenia KL + NNW

 

0 Reviews
 • Wyjazd/miejsce powrotu
  Warszawa
 • Minimalna ilość osób
  6
 • W pakiecie
  Nocleg
  Przewodnik
  Śniadanie
 • Cena nie zawiera
  All Inclusive
  Przelot
  Transport
  Ubezpieczenie
  Wyżywienie

Plan wyjazdu

1
Dzień 1

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie, skąd lecimy na Maderę. Po przylocie około 22:00, transfer z lotniska do hotelu Guest House Vila Lusitania (około 30 minut drogi).  

Guest House Vila Lusitania - jest położony w mieście Funchal i oferuje pokoje i studia z patio lub balkonem, bezpłatnym WiFi oraz telewizorem. Na miejscu dostępny jest także odkryty basen i bar.  Codziennie rano serwowane jest śniadanie kontynentalne lub obejmujące dania do wyboru z karty. Z willi, tarasów i basenu, a także z pokoi z widokiem na morze, można zobaczyć ogromny Ocean Atlantycki otoczony bezludnymi wyspami, miasto i port Funchal. Wschody i zachody słońca sprawią, że pobyt w GuestHouse Vila Lusitania będzie niezapomnianym przeżyciem. 

2
Dzień 2

Dzisiaj zaczynamy naszą przygodę na Maderze. Po śniadaniu odbędzie się spotkanie organizacyjne z naszym liderem, z którym omówimy plan na najbliższe dni. Dzisiaj będziemy zwiedzać wschodnią część wyspy.

Po spotkaniu jedziemy do Muzeum Wielorybów znajdującego się w mieście Caniçal położonym już prawie na końcu wschodniej części wyspy. Muzeum Wielorybów jest świadectwem całej historii wielorybnictwa i działań z nim związanych. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych muzeów tego typu na świecie.Następnie czeka nas trekking na najbardziej wysunięty punkt na wschodniej części wyspy Ponta de Sao Laurenco. Półpustynny klimat i ekspozycja na wiatr północny wyjaśnia brak drzew, co zdecydowanie wyróżnia ten obszar od pozostałej części wyspy i jest prawdziwym dziedzictwem przyrodniczym.

Na morzu, mając szczęście, można zobaczyć najrzadsze na świecie foki, znane na Maderze jako Wilki Morskie – mniszka śródziemnomorskiego.

Po trekkingu czas na lunch (w własnym zakresie).

Następnie kontynuujemy zwiedzanie wschodniej części wyspy. W naszym planie  między innymi Santana (charakterystyczne, małe chatki kryte strzechą, okolone kwietnymi ogródkami, stały się wręcz znakiem rozpoznawczym Madery) i  Boaventura (mała wioska na północnym wybrzeżu Madery. W bezpośrednim sąsiedztwie tej uroczej małej znajduje się kilka bardzo ładnych i bardziej nieznanych szlaków). Po drodze będziemy zatrzymywać się w najciekawszych punktach widokowych.

Wieczorem wracamy do hotelu, czas wolny.

3
Dzień 3

Rano udamy się w głąb wyspy. Tam czeka nas moc atrakcji z nutką adrenaliny. Zaraz po śniadaniu wyruszamy na CANYONING następnie trekking po LEWADACH

Z nami poczujesz prawdziwy smak adrenaliny. CANYONING na Maderze to ekscytujący sport, aby pokonać przeszkody natury, będziemy pływać, skakać i zjeżdżać na linie po pięknych wodospadach. To aktywność, która gwarantuje silne emocje i niezapomniane chwile na łonie natury.  Na pewno jest to przygoda życia! Zaplanowany dla grupy jest CANYONING Level 3, a to między innymi zjazd na linie z 50 metrowego wodospadu. Aby zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo, zapewniamy opiekę doświadczonych i certyfikowanych lokalnych przewodników.

Gdy emocje trochę opadną odbędzie się  lunch w formie pikniku.

Następnie wyruszamy na jeden z najpiękniejszych flagowych szlaków Lewad - Levada Das 25 Fontes.Lewady to ciągnące się kilometrami kanały irygacyjne, w których wartko płynie woda. Ich głównym zadaniem jest transport wody z wilgotnej północy na bardziej suche południe. W sumie na wyspie jest ponad 2500 km lewad, a wiele z nich powstało jeszcze przed pierwszymi drogami!  Trasa Levada das 25 Fontes wynosi łącznie 11 kilometrów w obie strony. W zależności od tempa wędrówki, można ją pokonać w 3-4 godzin.Późnym popołudniem, czy nawet wieczorem wracamy do hotelu, czas wolny.

4
Dzień 4

Nasz dzień rozpoczynamy oczywiście od śniadania. Tym razem w planie mamy zwiedzanie zachodniej części wyspy oraz stolicy Funchal.

Udajemy się do Porto Moniz, gdzie znajduje jedna z największych atrakcji na Maderze - naturalne baseny wulkaniczne (Piscinas Naturais), wydrążone przez lawę, nieco zmodyfikowane przez człowieka, napełniane są przez ocean, którego fale przelewają turkusową wodę do wyżłobień między skałami. 

Czas na lunch. Być na Maderze i nie spróbować wyśmienitych ryb i owoców morza? Nie do pomyślenia. Na szczególną uwagę pałasz czarny-ryba głębinowa, żyjąca w Oceanie Atlantyckim, na głębokościach do 1700 m, poławiana w dwóch miejscach na świecie: na Maderze a także na krótkim odcinku u wybrzeży… Japonii. Ciekawym wyborem mogą być też-Lapas (skałoczepy), to mięczaki podawane w muszlach zapieczone z masłem czosnkowym i do skropienia cytryną. Smacznego!

Najedzeni i szczęśliwi jedziemy przez najpiękniejsze punkty widokowe i kierujemy się do Cabo Girao - to bez wątpienia najpiękniejszy klif na Maderze (580 metrów nad poziomem morza). Atrakcja, która z pewnością nie jest dla osób o słabych nerwach - Skywalk na klifach Cabo Girão. Dzielnie stojąc na tej szklanej platformie, ujrzymy niesamowite widoki na wybrzeże Madery, Funchal i miasto Câmara de Lobos.

Nasza droga prowadzi do Funchal - stolicy Madery. Samo miasto jest położone w wielkim naturalnym amfiteatrze, naprzeciwko błękitnego Atlantyku na najbardziej słonecznym wybrzeżu pośród plantacji bananów i wspaniałych ogrodów, w których kwiaty kwitną przez cały rok. Historia Funchal sięga ponad 5 wieków, kiedy to pierwsi portugalscy osadnicy skolonizowali wybrzeże jasnej i słonecznej zatoki, w której obficie rósł koper (funcho), nadając nazwę nowemu miastu Funchal.

My zwiedzanie Funchal zaczniemy od wjazdu kolejką linową na górę wprost do ogrodów botanicznych. Pokonanie nieco ponad 3 km (różnica wysokości – 560 m) zajmuje tylko kwadrans. To wyjątkowa wycieczka między ogrodem botanicznym a Monte, miejsca o egzotycznym i rzadkim naturalnym pięknie. Panorama rozciąga się aż do zatoki Funchal, gdzie zieleń natury łączy się z błękitem morza. Mała wioska Monte, położona na wzgórzach z widokiem na Funchal, 6 km od centrum stolicy, była niegdyś uzdrowiskiem dla wyższych sfer europejskich.

Po zwiedzeniu ogrodów, czeka nas  jedna z tutejszych atrakcji  zjazd na "sankach". Te dwumiejscowe, wiklinowe sanie ślizgają się po drewnianych płozach, pchane i kierowane przez dwóch mężczyzn tradycyjnie ubranych w białe bawełniane ubrania i słomkowy kapelusz, używających jako hamulców butów na gumowych podeszwach. Pierwotnie szybki środek transportu do Funchal dla ludzi mieszkających w Monte, "sanki" pojawiły się około 1850 roku, wciąż w użyciu, każdego roku przyciągają tysiące turystów, którzy chcą przeżyć to ekscytujące doświadczenie, przesuwając się z dużą prędkością po wąskich, krętych uliczkach w dół do Funchal.

Zjazd do Funchal trwa około 10 minut na łącznej trasie 2 km, osiągając czasami prędkość 48 km/h. Pełen przygód, ale bezpieczny, „staromodny” zjazd na sankach z Monte to doskonały kontrast z zaawansowaną technologicznie „Kolejką linową Ogrodu Botanicznego” wjeżdżającą na Monte.

Po tym niezwykle atrakcyjnym dniu wracamy do hotelu. Czas wolny.

5
Dzień 5

Dzisiaj planujemy całodniowy trreking przez dwa szczyty Pico Areeiro 1818m i Pico Ruivo 1862m. Po drodze udamy się do wioski Curral das Freiras (dolina Zakonnic). Swoją nazwę wioska zawdzięcza wydarzeniom z XVII w. kiedy Madera została zaatakowana przez piratów. Zakonnice chcąc ratować swoje życie uciekły przez góry do niewidocznej od strony oceanu doliny i tam już osiadły. Wioska jest niewielka, można dotrzeć do niej tylko z jednej strony. Położona w rozległej niecce górskiej o głębokości tysiąca metrów jest jednym z ukrytych klejnotów Europy i najbardziej majestatycznym miejscem na Maderze.

Następnie mijając kilka przepięknych punktów widokowych kierujemy się już do PR1 Vereda do Areeiro. Wycieczka z Pico do Arieiro na Pico Ruivo to najsłynniejsza trasa na Maderze. Może nie jest długa bo ma około 6 km w jedną stronę ale różnica poziomów jest już dość konkretna 1200 m w dół i tyle samo do góry, a podejścia do łagodnych nie należą. Czas przejścia z licznymi postojami na podziwianie widoków i robienie zdjęć to około 5 godzin. Zgodnie z naszym planem idziemy na Pico Ruivo, ale dla urozmaicenia wyprawy nie wracamy tą samą trasą. Kierujemy się na północ, na parking Achada do Teixeira. Tam będzie już czekał na nas bus, którym udamy się do hotelu (około godziny drogi). Czas wolny.

6
Dzień 6

To ostatni już dzień naszej wyprawy. Po śniadaniu udajemy się na lotnisko, a stamtąd lecimy do Polski. 

 

Tour Location