Top
Image Alt

Szwajcaria dla aktywnych

Szwajcaria dla aktywnych

2800PLN za osobę

Szwajcaria – perła leżąca w samym sercu Europy, z górzystym, nieco surowym krajobrazem, kraina jezior (znajduje się ich tutaj około 1500), która zachwyca o każdej porze roku. To urocze, małe miasteczka i wsie pełne drewnianej zabudowy. To niekończące się szlaki do górskich wędrówek czy trasy narciarskie dla miłośników białego szaleństwa. Odwiedzając Szwajcarię nie musisz być światowej klasy wspinaczem, aby doświadczać zapierających dech w piersiach widoków.

Zapraszamy Państwa w wyjątkową podróż, podczas której zobaczymy wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówkę w Bernie, odwiedzimy Stolicę Olimpijską, jak nazywana jest Lozanna. Wjedziemy najwyżej poprowadzoną kolejką szynową w Europie. Przejdziemy najdłuższym wiszącym mostem na świecie. Będziemy podziwiali zapierające dech w piersiach krajobrazy, w tym majestatyczny Matterhorn. To tylko niektóre z zaplanowanych na naszej trasie atrakcji.

 

CENA WYJAZDU: 2800 ZŁ


CENA WYJAZDU ZAWIERA:

 • Opiekę doświadczonego lidera na trasie przejazdu i podczas całego pobytu
 • Jeden nocleg w hostelu w Genewie
 • Dwa noclegi na kempingu w Tasch w namiotach 2-osobowych
 • Trzy noclegi na kepmingu w okolicach Lauterbrunen w namiotach 2-osobowych
 • Jeden nocleg w hostelu w Lucernie
 • Opłaty za miejsca kempingowe
 • Wynajem i transport namiotów 2-osobowych
 • Transport komfortowym busem na całej trasie
 • Opłaty drogowe
 • Przejazd pociągiem na trasie Zermatt i z powrotem
 • Opłaty za przejazd tunelem na trasie do Lauterbrunen
 • Opłaty parkingowe
 • Koszty paliwa
 • Koszty winiet
 • Opłaty klimatyczne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Ubezpieczeniowy
 • Pakiet Wyjazdowy Klubowicza (koszulka i chusta)


CENA WYJAZDU NIE ZAWIERA:

 • Wyżywienia i napojów – zabieramy swoje produkty do przyrządzania posiłków (istnieje również możliwość stołowania się w restauracjach i barach znajdujących się na trasie podróży)
 • Wydatków własnych
 • Biletu na wjazd kolejką Gornergrat (40 CHF)
 • Biletu na wjazd kolejką Grindelwald + Firt Cliff Walk (64 CHF)
 • Bilet wstępu na wodospady Trummelbach (12 CHF)
 • Biletu wstępu do kanionu lodowcowego Gletscherschlicht Grindelwald (19 CHF)
 • Biletu na kolejkę Gelmerbahn (32 CHF)
 • Biletu wstępu do Aare Gorge (10 CHF)
 • Biletu wstępu na wodospady na rzece Ren (5 CHF)
 • Biletu na wjazd kolejką Jungfraujoch (215 CHF)
 • Ubezpieczenia KL + NNW

0 Reviews
 • Wyjazd/miejsce powrotu
  Zabrze Polska
 • Czas rozpoczęcia
  4:00
 • Czas powrotu
  24:00
 • Minimalna ilość osób
  6
 • W pakiecie
  Nocleg
  Transport
 • Cena nie zawiera
  All Inclusive
  Przelot
  Przewodnik
  Śniadanie
  Ubezpieczenie
  Wyżywienie

Plan wyjazdu

1
Dzień 1

Wyjeżdżamy wcześnie rano ze Śląska (4:00 rano), przejeżdżamy przez Wrocław i kierujemy się w stronę Szwajcarii. Pierwszym miastem jakie zwiedzimy na naszej trasie będzie Berno. Zabytkowe budynki, urocze uliczki oraz imponujące pomniki, to obraz wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starówki. To tutaj na odcinku 6km znajdują się arkady, będące najdłuższą europejska promenadą handlową. Na ulicach Marktgasse i Kramgasse w odległości 150 m od siebie można podziwiać jedenaście ΧVІ-wiecznych fontann ozdobionych różnego rodzaju figurami, z czego najsłynniejsza przedstawia zjadającego dzieci Wielkoluda. Ciekawostką jest fakt, że Berno było rodzinnym miastem Alberta Einsteina przez pierwszą dekadę XX wieku. Na zwiedzanie przeznaczymy około 2h, by w godzinach wieczornych udać się do Genewy, gdzie czeka nas nocleg w hostelu.

2
Dzień 2

Wcześnie rano udajemy się na zwiedzanie Genewy, położonej pomiędzy alpejskimi szczytami i winnicami, nad największym jeziorem w Europie Zachodniej–Jeziorem Genewskim. To tutaj znajduje się symbol „najmniejszej metropolii świata” czyli „Jet d'eau” - fontanna z 140-metrowym strumieniem wody, co sekundę z prędkością 200 km/h wypuszczanych jest ponad 500 litrów wody. Genewa to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy, kojarzone głównie z urzędnikami i siedzibami wielu międzynarodowych organizacji oraz instytucji. Ma ono jednak do zaoferowania znacznie więcej: wyśmienita kuchnia, wyjątkowe krajobrazy, liczni artyści, ekskluzywne butiki czy tętniące życiem boczne uliczki starego miasta. Następnie przejedziemy wzdłuż Jeziora Genewskiego i po drodze odwiedzimy kolejne wyjątkowe miasto jakim jest położona nad Jeziorem Genewskim, Lozanna. To miasto uniwersyteckie i kongresowe, wybudowane na trzech wzgórzach w otoczeniu winnych pagórków, z widokiem na potężne Alpy Sabaudzkie. Nazywane również Stolicą Olimpijską - mieści się tutaj główna siedziba Komitetu Olimpijskiego. Dziś najcenniejszym zabytkiem miasta jest monumentalna Katedra Notre-Dame, wzniesiona w stylu wczesnogotyckim, uważana za jedną z najważniejszych średniowiecznych budowli w całej Szwajcarii. To tutaj znajduje się największe akwarium słodkowodne w Europie – Aquatis. Lozanna jest także siedzibą światowej sławy Béjart Ballet. W przerwie zjemy lunch (we własnym zakresie), po którym udamy się do średniowiecznego Zamku Chillon. Wzniesiony na skalistym cyplu, stanowił strategiczny punkt o wysokich, naturalnych walorach obronnych. Umożliwiał on kontrolę wąskiego przesmyku między Alpami a Jeziorem Genewskim, będącego ważnym punktem na szlaku łączącym północ z południem Europy. Chillon jest połączony z lądem mostem (dawniej mostem zwodzonym, którego pozostałości można jeszcze zobaczyć). W zamkowych wnętrzach zachwycają malowidła ścienne z XIV wieku, sklepienia w piwnicy oraz sale reprezentacyjne z oryginalnie zachowaną sypialnią z czasów Berneńczyków. Na naszej trasie zobaczymy również Sion - miasto w południowo-zachodniej Szwajcarii, położone w dolinie Rodanu, stolica kantonu Valais, jedno z najstarszych miast w tym kraju, którego początki sięgają czasów starożytnych. Jednocześnie jest to centrum uprawy winorośli i najbardziej słoneczne miasto Szwajcarii. Fendant, lokalne białe wino, jest bardzo popularne także poza granicami kantonu. Najcenniejszym zabytkiem Sion jest górujący nad całym miastem majestatyczny średniowieczny zamek obronny (Château de Tourbillon), zaś kościół zamku Valère posiada jedne z najstarszych, jeszcze funkcjonujących organów na świecie z początku XV wieku. Ze względu na fakt, że w Sion znajduje się największy szwajcarski dworzec autobusowy, miasto jest idealnym punktem startowym do odkrywania kurortów letnich i zimowych oraz pobliskich ośrodków spa. Po dniu pełnym wrażeń udamy się na kemping w Tasch, gdzie przygotujemy posiłek i udamy się na nocleg w namiotach.

3
Dzień 3

Wstajemy wcześnie rano i po śniadaniu przejeżdżamy pociągiem do Zermatt, by następnie wyruszyć najstarszą i najwyżej położoną w Europie koleją zębatą Gornergrat (czas przejazdu to 25 min) do stacji Riffelberg., skąd dojdziemy nad Jezioro Rifflsee znajdujące się na wysokości 2770 m n.p.m. - absolutny „must see”. Przy bezwietrznej pogodzie miłośnicy fotografii będą mieli niepowtarzalną okazję na wyjątkowe zdjęcie – to tutaj, w tafli jeziora odbija się majestatyczna góra Matterhorn (4478 m), zwana Górą-Symbolem. Obok jeziora znajduje się również Riffelhorn - popularna wśród alpinistów góra, często traktowana jako wstęp przed zdobyciem samego Matterhornu. Stąd warto poświęcić jeszcze chwilę czasu i energii, by wejść na szczyt Gornergrat, gdzie gwarantujemy niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne czterotysięczniki, a także dolinę z jęzorem lodowca. Po nacieszeniu oczu tak niepowatarzalnymi widokami czeka nas niemniej atrakcyjna trasa powrotna. Zielone łąki, górskie strumyki, wszechobecne góry, alpejskie krowy...jednym słowem bajeczne, sielskie widoki. Trasa zejścia to około 14 km, powinno nam to zająć około 3h. Po zakończeniu trekkingu udamy się na zasłużony odpoczynek i regenerację. Noc spędzimy w namiotach na kempingu w Tasch.

4
Dzień 4

Około godziny 8:00 rozpoczniemy trekking w kierunku Charles Kuonen Suspension Bridge czyli najdłuższego mostu wiszącego na świecie wznoszącego się nad miejscowością Ronda. Ma on długość prawie 500 m, a w najwyższym punkcie zawieszony jest 84 metry nad ziemią. Z założenia most miał być „pomnikiem górskiej panoramy” i w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturę. Przezroczysta konstrukcja ze stalowego kabla i siatki drucianej doskonale integruje się z otoczeniem. Most już z daleka robi ogromne wrażenie, a wiejący w przełęczy wiatr, niestabilne podłoże i wysokość potęgują doznania i sprawiają, że wysoki poziom adrenaliny i zachwyt górską panoramą jest tutaj gwarantowany. Prowadzący w kierunku mostu szlak jest dosyć stromy i kamienisty, różnica wzniesień to ok 980 metrów. Przejście samym mostem zajmuje 10 minut. Cała trasa dzisiejszego dnia zaplanowana została na około 4h. O godzinie 13:00 wsiądziemy do busa, aby przejechać w kolejne wyjątkowe miejsce jakim jest Dolina Lauterbrunnen, będąca jednym z największych szwajcarskich terenów podlegających ochronie, nazywana również Doliną 72 Wodospadów. Leży u stóp słynnej trójki wielkich szczytów alpejskich, Eigeru (3970 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m). To naturalne miejsce zostało słusznie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas naszej wycieczki będziemy mieli możliwość podziwiania wodospadu Trummelbach, największego podziemnego wodospadu w Europie, gdzie kaskadami spływa 20 tys litrów wody pochodzącej z okolicznych lodowców. Po aktywnym dniu udamy się na nocleg w namiotach na jednym z kempingów w Lauterbrunnen.

5
Dzień 5

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy w Grindelwald, górskim miasteczku w kantonie Berno, położonym w dolinie, w jednym z najpiękniejszych rejonów Szwajcarii, u stóp północnej ściany lodowca Eiger o wysokości 1800 metrów – jednego z najtrudniejszych szczytów alpinizmu, nazywanego Ścianą Śmierci. Znajduje się tutaj największy ośrodek narciarski w regionie Jungfrau - Jungfrau Top Ski Region, z ponad 200 km tras narciarskich.

Z Grindelwald udamy się szlakiem w kierunku Grindelwald First (dla osób, które nie czują się na siłach jest możliwość wjazdu kolejką – czas wjazdu to ok 30 minut), gdzie znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji tego regionu – First Cliff Walk czyli wisząca nad doliną, metalowa kładka zbudowana wzdłuż klifu na wysokości 2168 m, prowadząca na wysuniętą nad przepaścią platformę widokową Bergrestaurant. Jeśli grupa będzie zainteresowana, to tego dnia możemy udać się również do Gletscher Schlucht Grindelwald, kanionu lodowcowego wydrążonego przez wodę wypływającą spod lodowca.

Szlak prowadzący sztucznymi przejściami i kładkami sięga jednego kilometra w głąb wąwozu, a jego ściany osiągają wysokość ponad 100 metrów. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest „Pajęczyna” rozwieszona na wysokości 170 metrów, bezpośrednio nad rwącą rzeką.

Na zakończenie czeka nas około 10 km zejście do dolnej stacji kolejki, które powinno zająć nam około 2h. Inną propozycją tego dnia może być wjazd najwyżej poprowadzoną kolejką szynową w Europie, która dociera na przełęcz Jungfraujoch (3454 m.n.p.m) – samo serce obszaru “Swiss Alps Jungfrau-Aletsch” wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam obserwatorium astronomiczne Sphinx, będące częścią stacji badawczej Jungfraujoch. Po upływie około 1,5h przeniesiemy się z zielonej alpejskiej doliny w krainę wiecznego śniegu i lodu. Z platform widokowych „Sphinx” oraz „Plateau” roztaczają się spektakularne widoki na czterotysięczniki oraz największy lodowiec znajdujący się w Alpach, jakim jest Aletsch o długości 24km. Po dniu pełnym wrażeń udamy się na kolację (we własnym zakresie) oraz nocleg w namiotach na kempingu w Lauterbrunnen.

6
Dzień 6

Po śniadaniu wybierzemy się z Grindelwald na trekking 12 km trasą w kierunku przełęczy Kleine Scheidegg (2061 m n.p.m.). Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich odwiedzających region Jungfrau. Trasa jest dość długa, umiarkowanie trudna, ale przyjemna, choć bywają również miejsca strome. Prowadzi szerokim szlakiem przez lasy i pastwiska alpejskie. Cały czas towarzyszyć nam będą spektakularne widoki na Alpy Berneńskie oraz sylwetki wyjątkowych szczytów Monch, Jungfrau czy Eiger. Uroku dodają również dwa sztuczne jeziorka zlokalizowane przy stacji kolejowej Kleine Scheidegg. Następnie będziemy kontynuowali trekking trasą Eiger Trail wzdłuż północnej ściany Eigeru. Po zejściu ze szlaku udamy się na kolację oraz nocleg w namiotach na kempingu w okolicach Lauterbrunnen.

7
Dzień 7

Rano pakujemy się i opuszczamy kemping. Kolejnym punktem naszej podróży będzie Iseltwald,wioska rybacka określana mianem perełki jezora Brienz. Miejsce idealne dla amatorów spokojnych spacerów wśród sielskiego krajobrazu, który tworzą tradycyjne drewniane domki przyozdobione kwiatami, klimatyczne uliczki, ale przede wszystkim otoczenie gór i błękitnych wód alpejskiego jeziora. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest średniowieczny zamek ustytuowany na malowniczym półwyspie, który niegdyś pełnił rolę domu dla lordów z Matten. Po krótkim zwiedzaniu wsiadamy do busa, aby po około 40 minutach dotrzeć do doliny Haslital, gdzieznajduje się kolejka Gelmerbahn– jedna z najbardziej stromych kolejek w Europie - 55 metrów szyn ułożonych jest pod ostrym kątem 47 stopni (106% nachylenia). Łączy ona Handegg z jeziorem Gelmersee. Pierwotnie kolejka służyła do transportu ciężkich materiałów budowlanych podczas budowy dwóch zapór wodnych na jeziorach Gelmersee i Grimsel. Przejazd kolejką gwarantuje niezapomniane widoki a przede wszystkim wielkie emocje.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze będzie Wąwóz Aare znajdujący się w dolinie Haslital w Alpach Środkowych, która rozciąga się od przełęczy Grimsel do jeziora Brienz. Ma on prawie 200 metrów głębokości, 1400 metrów długości – zwiedzjący przemieszczają się przez wąwóz dzięki chodnikom i tunelom.

Po drodze czeka nas krótka wizyta na najbardziej malowniczej uliczce w Europie, jaka znajduje się w wiosce Brienz. Większość domów przy tej uliczce pochodzi z XVIII wieku i są one udekorowane drewnianymi rzeźbami. Brienz znane jest jako szwajcarskie centrum rzeźbienia w drewnie, dzięki czemu można samemu wyrzeźbić sobie ciekawą pamiątkę. Następnie przejedziemy do uroczej górskiej wioski o nazwie Lungern – przepiękna sceneria ze szmaragdowym jeziorem przyciąga zarówno spacerowiczów, miłośników przyrody, jak i fanów sportów wodnych. Dzień zakończymy w mieście Lucerna. Udamy się na kolację oraz nocleg w hostelu.

8
Dzień 8

Przedpołudnie spędzimy na zwiedzaniu Bramy do Centralnej Szwajcarii, jak nazywane jest miasto Lucerna. Położone nad Jeziorem Czterech Kantonów, jednym z najpiękniejszych w całej Szwajcarii, otoczone wyjątkową panoramą gór, uważane za jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. Pełne jest zdobionych kamienic oraz placów, które tworzą wyjątkową atmosferę. To tutaj znajduje się Kapellbrucke, jeden z najstarszych mostów drewnianych w Europie (zbudowany w 1333 roku). Jego ważnym elementem jest wieża Wasserturm, która oprócz roli obronnej była również salą tortur, miejskim skarbcem oraz więzieniem. Innym symbolem miasta są mury miejskie Museggmauer, gdzie za wyjątkiem jednej, zachowały się wszystkie oryginalne wieże. Lucerna to miasto łączące tradycję z nowoczesnością, czego odzwierciedleniem jest nowoczesny design wpleciony w tradycyjna architekturę. To również doskonały punkt startowy wielu górskich wycieczek na okoliczne szczyty np. Rigi zwaną Królową Gór czy Pilatus. To stąd wyrusza Wilhelm Tell Express będący połączeniem panoramiczengo pociągu z zabytkowym bocznokołowcem. Dzięki niemu w kilka godzin można dostać się z pięknej Lucerny do włoskojęzycznego Ticino. Około południa udamy się w drogę powrotną do Polski. Na trasie przejazdu podziwiać będziemy przepiękny wodospad Rheinfall na rzece Ren, uchodzący za najpotężniejszy w Europie - 150 metrów szerokości spadającej wody. Warto tutaj wejść na platformy widokowe. Jedna z nich znajduje się nad wodospadem, co daje możliwość podziwiania go w pełnej okazałości, druga tuż u podnóża wodospadu, gdzie z bliska możemy zobaczyć niesamowitą potęgę natury. Ogrom wodospadu niewątpliwie robi wrażenie. W okolicach godziny 15:00 ruszymy w drogę powrotną do Polski.

Tour Location