Top
Image Alt

Szwajcarskie Via Ferraty

Szwajcarskie Via Ferraty

1890PLN za osobę
17-20.06.2021 oraz 5-8.08.2021

Większości osób Szwajcaria nierozerwalnie kojarzy się z przepychem, ekskluzywnymi, precyzyjnie wykonanymi zegarkami, bankami, scyzorykami, wreszcie mleczną czekoladą czy aromatycznymi serami. Tymczasem jest to perła leżąca w samym sercu Europy, z górzystym, nieco surowym krajobrazem, kraina jezior (znajduje się ich tutaj około 1500), która zachwyca o każdej porze roku. To wreszcie niekończące się szlaki do górskich wędrówek czy trasy narciarskie dla miłośników białego szaleństwa.

Daj się zaprosić w wyjątkową podróż, w trakcie której zaplanowaliśmy przejazd najbardziej stromą kolejką górską w Europie. Nie zabraknie też emocji podczas pokonywania głównych punktów naszego programu, jakimi są żelazne drogi (via ferraty) prowadzące niejednokrotnie nad przepaściami. Odwiedzimy Lucernę, jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. Wjedziemy najwyżej poprowadzoną kolejką szynową w Europie. To i wiele innych wyjątkowych atrakcji czeka na Ciebie!


CENA WYJAZDU: 1890 ZŁ


CENA WYJAZDU ZAWIERA:

 • Opiekę doświadczonego lidera na trasie przejazdu i podczas całego pobytu
 • Opłaty za miejsca kempingowe
 • Dwa noclegi w namiotach 2-osobowych
 • Wynajem i transport namiotów 2-osobowych dla wszystkich uczestników
 • Transport komfortowym busem na całej trasie
 • Opłaty drogowe
 • Opłaty parkingowe
 • Koszty paliwa
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Ubezpieczeniowy
 • Pakiet Wyjazdowy Klubowicza (koszulka i chusta)


CENA WYJAZDU NIE ZAWIERA:

 • Wyżywienia i napojów – zabieramy swoje produkty do przyrządzania posiłków (istnieje również możliwość stołowania się w restauracjach i barach znajdujących się na trasie podróży)
 • Wydatków własnych
 • Biletu na wjazd kolejką Jungfraujoch (215 CHF)
 • Biletu na wjazd kolejką Grindelwald + Firt Cliff Walk (60 CHF)
 • Biletu wstępu do kanionu lodowcowego Gletscherschlicht Grindelwald (19 CHF)
 • Biletu na kolejkę Gelmerbahn (32 CHF)
 • Ubezpieczenia KL + NNW

0 Reviews
 • Wyjazd/miejsce powrotu
  Zabrze
 • Czas rozpoczęcia
  4:00
 • Czas powrotu
  24:00
 • Minimalna ilość osób
  6
 • W pakiecie
  Nocleg
  Przewodnik
  Transport
 • Cena nie zawiera
  All Inclusive
  Przelot
  Śniadanie
  Ubezpieczenie
  Wyżywienie

Plan wyjazdu

1
Dzień 1

Wyjeżdżamy ze Śląska około godziny 4:00, przejeżdżamy przez Wrocław i kierujemy się w stronę Szwajcarii. Pierwszym miastem jakie zwiedzimy będzie Lucerna - brama do Centralnej Szwajcarii. Położona nad Jeziorem Czterech Kantonów, otoczona wyjątkową panoramą gór, uważana za jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. To tutaj znajduje się Kapellbrucke czyli średniowieczny Most Kapliczny nazywany również Mostem Klasztornym prowadzącym do kaplicy Św. Piotra. Jest to jeden z najstarszych mostów drewnianych w Europie (zbudowany w 1333 roku). Lucerna to doskonały punkt startowy wielu górskich wycieczek na okoliczne szczyty np. Rigi zwaną Królową Gór czy Pilatus. Stąd wyrusza także Wilhelm Tell Express będący połączeniem panoramiczengo pociągu z zabytkowym bocznokołowcem. Dzięki niemu w kilka godzin można dostać się z pięknej Lucerny do włoskojęzycznego Ticino. Po drodze zatrzymamy się na obiad (obiad we własnym zakresie).

Następnie przejedziemy do Isetwald, wioski rybackiej określanej mianem perełki jeziora Brienz. Miejsce idealne dla amatorów spokojnych spacerów wśród sielskiego krajobrazu, który tworzą tradycyjne drewniane domki przyozdobione kwiatami, klimatyczne uliczki, ale przede wszystkim otoczenie gór i błękitnych wód alpejskiego jeziora. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest średniowieczny zamek ustytuowany na malowniczym półwyspie, który niegdyś pełnił rolę domu dla lordów z Matten.

Wieczorem dotrzemy do Lauterbrunnen, będącego jednym z największych szwajcarskich terenów podlegających ochronie, nazywanego również Doliną 72 Wodospadów, ze względu na ogramoną ich liczbę znajdującą się tutaj. Jednym z nich jest Staubbach o wysokości niemal 300 metrów, będący jednym z najwyższych wodospadów w Europie. Inne wyjątkowe miejsce, to wodospady Trummelbach, gdzie kaskadami spływa 20 tys litrów wody pochodzącej z lodowca. Po całym dniu zwiedzania udamy się na nocleg.

2
Dzień 2

Po śniadaniu (śniadanie we własnym zakresie) przejeżdżamy w miejsce, gdzie czekają nas wielkie emocje. Czas, aby rozpocząć przygodę na żelaznych szwajcarskich drogach. Pierwszą z nich będzie via ferrata Murren, należąca do najpiękniejszych na świecie. Ma swój początek na tarasie widokowym Murren, wysoko nad doliną Lauterbrunnen, w wiosce o tej samej nazwie. Następnie prowadzi stromym klifem nad rozległą przepaścią, cały czas w dół (co jest jej cechą szczególną). Do przejścia będziemy mieli liczne drabinki, mosty linowe i stopnie, wszystko to, w towarzystwie spektakularnych widoków na czterotysięczniki Alp Berneńskich. Emocjonującym zwieńczeniem żelaznej trasy będzie przejście mostem nepalskim o długości ok 70 m. Zejście prowadzi przez alpejskie łąki bezpośrednio do stacji Gimmewald. Czas przejścia tej via ferraty to około 3h i obejmuje 2,2km przy różnicy wysokości 400m. Trudność ferraty:K3. Dobra kondycja na tej trasie jest wskazana. Po przejściu via ferraty zatrzymamy się na obiad (obiad we własnym zakresie).

Dla osób chętnych mamy kilka ciekawych propozycji, które umilą nam popołudnie. Jedną z nich jest wjazd najwyżej poprowadzoną kolejką szynową w Europie, która dociera na przełęcz Jungfraujoch(3454 m.n.p.m) – samo serce obszaru “Swiss Alps Jungfrau-Aletsch” wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam obserwatorium astronomiczne Sphinx, będące częścią stacji badawczej Jungfraujoch. Po upływie około 1,5h przeniesiemy się z zielonej alpejskiej doliny w krainę wiecznego śniegu i lodu. Z platform widokowych „Sphinx” oraz „Plateau” znajdujących się na samym szczycie, roztaczają się spektakularne widoki na czterotysięczniki oraz największy lodowiec znajdujący się w Alpach, jakim jest Aletsch o długości 24km.

Kolejna opcją jest wizyta w Grindelwald, górskim miasteczku w kantonie Berno, położonym w dolinie, w jednym z najpiękniejszych rejonów Szwajcarii, u stóp północnej ściany lodowca Eiger o wysokości 1800 metrów – jednego z najtrudniejszych szczytów alpinizmu, nazywanego Ścianą Śmierci. Znajduje się tutaj największy ośrodek narciarski w regionie Jungfrau - Jungfrau Top Ski Region, z ponad 200 km tras narciarskich. Latem zaś można wybrać się 11 kilometrową trasą w kierunku przełeczy Kleine Scheidegg (2061 m n.p.n.), gdzie czekają nas spektakularne widoki m.in. na Monch, Jungfrau czy Eiger. Dostrzec stąd można Jungfraujoch czyli najwyżej położoną stacją kolejową w Europie (3454 m). Do najpopularniejszych atrakcji znajdujących się w okolicy należy jezioro Bachalpsee położone na wysokości 2265 m n.p.m., skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Alpy Berneńskie. oraz wodospad Reichenbach, który zasłynął dzięki opowiadaniu o Sherlocku Holmesie. Z Grindelwald udamy się gondolą na First (czas wjazdu to 25 minut), gdzie znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji tego regionu – First Cliff Walk czyli wisząca nad doliną, metalowa kładka zbudowana wzdłuż klifu na wysokości 2168 m, prowadząca na wysuniętą nad przepaścią platformę widokową Bergrestaurant.

Podczas wyjazdu możemy udać się również do Gletscherschlucht Grindelwald, kanionu lodowcowego wydrążonego przez wodę wypływającą spod lodowca. Dopiero po ustąpieniu dolnego lodowca Grindelwald uwidocznił się wąwóz o tej samej nazwie, który jest obecniepopularnym celem wycieczek. Szlak prowadzący sztucznymi przejściami i kładkami sięga jednego kilometra w głąb wąwozu, a jego ściany osiągają wysokość ponad 100 metrów. Rzeka płynąca w wąwozie to Lütschine, mająca swój początek w Alpach Berneńskich. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest „pajęczyna” wykonana z niebieskich lin, rozwieszona na wysokości 170 metrów, bezpośrednio nad rwącą rzeką. Miejsce to znane jest również z innej atrakcji - canyonswing czyli skoku z 90 metrowej skały wprost do wąwozu. Podczas skoku osiągana jest prędkość aż 120 km/h!

Po dniu pełnym wrażeń udamy się na kolację (we własnym zakresie) oraz nocleg w okolicach Lauterbrunrn.

3
Dzień 3

Po śniadaniu (we własnym zakresie) przejeżdżamy do Eggishorn, gdzie czeka nas kolejna z żelaznych dróg zaplanowanych podczas tego wyjazdu. Punktem wyjścia na via ferratę jest górna stacja kolejki linowej Eggishorn (2869 m n.p.m.). Trasa prowadzi przez łatwe do opanowania nawierzchnie, ekscytujące trawersy, pionowe przejścia i punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Solidne żelazne szczeble ułatwiają pokonywanie stromych przejść, a liny i poręcze stanowią dobre zabezpieczenie. Na trasie będziemy mieli do pokonania między innymi 40 metrowy most nepalski. Punktem końcowym via ferraty jest dotarcie do Eggishorn z wyjątkowym widokiem na wielki lodowiec Aletsch. Czas przejścia to około 2h, przy różnicy wysokości 305m. Trudność ferraty: KS3-C.

Następnie udamy się na obiad (we własnym zakresie), po którym weźmiemy udział w wyjątkowej atrakcji, jaką będzie przejazd Gelmerbahn, jedną z najbardziej stromych kolejek w Europie, gdzie 55 metrów szyn ułożonych jest pod ostrym kątem 47 stopni (106% nachylenia). Łączy ona Handegg z jeziorem Gelmersee. Pierwotnie kolejka służyła do transportu ciężkich materiałów budowlanych podczas budowy dwóch zapór wodnych na jeziorach Gelmersee i Grimsel. Gdy w latach 30. zakończono budowę tam wodnych, kolejkę zaczęto wykorzystywać turystycznie. Przejazd nią gwarantuje niezapomniane widoki a przede wszystkim wielkie emocje. Podróż trwa ok. 10 minut. Po dniu spędzonym w terenie przejeżdżamy wieczorem na miejsce noclegu.

4
Dzień 4

Po śniadaniu przejeżdżamyna ostatnią z przewidzianych via ferrat Bergseew Göschenen. Jej charakterystycznym elementem jest skalna wieża w kształcie krokodyla z otwartą paszczą. Ogromnych emocji dostarcza przejście znajdującym się tam 18 metrowym mostem, wykonanym ze stalowych lin, rozwieszonych na wysokości 50m nad ziemią. Większość trasy stanowią mosty, z których roztaczają się spektakularne widoki na masyw Winterberg oraz lodowiec Damma. Czas przejścia tej via ferraty to około 6h.

W drodze powrotnej do Polski zatrzymamy się na obiad (we własnym zakresie). Zwiedzimy również księstwo Lichtenstein– małe europejskie państwo o powierzchni 160 km2, leżące w Alpach Retyckich, graniczące z Austrią i Szwajcarią. Kraj otoczony jest górskimi szczytami, z których najwyższym jest Naatkopf (2573 m). Stolicą kraju jest Vaduz, nad którym góruje XIII wieczny zamek Schloss Vaduz, nadal zamieszkany przez monarchę. Z kolei w Malbun,znajduje się centrum sokolnictwa, w którym odbywają się pokazy z udziałem jastrzębi, orłów i sokołów. Warteodwiedzenia jest także „Briefmarkenmuseum", posiadające ogromne zbiory znaczków pocztowych, z których słynie Lichtenstein. Powrót do Polski przewidziany jest w późnych godzinach nocnych.

Tour Location